14 Květen 2014 00:39

Hurá do Paříže

Celý půlrok jsem se těšil na poznávací pobyt v Paříži, kam jsem se přihlásil s ostatními žáky 8. a 9. tříd naší školy.

Mé očekávání bylo splněno. Luxusní autobus, skvělí řidiči, program zajištěný cestovní kanceláří i skvělá průvodkyně. Nesmím zapomenout také na náš pedagogický doprovod, bez něhož by celý pobyt nebyl možný.

Atmosféru v autobuse jsme si zpříjemňovali různě - hraním her, promítáním filmu, pozorováním krajiny. Hned na úvod mě však zaujala celopobytová hra na tajného ctitele/ctitelku. Každý si vylosoval objekt svého zájmu, kterému se v průběhu pobytu věnoval a projevoval mu náklonnost. Po cestě zpět jsme ctitele odhalovali.

Krásnou vsuvkou na cestě do vysněné Paříže byla večerní zastávka v německém Norimberku. Dýchla na nás nádherná atmosféra historické části města a bylo to zajímavé spojení procházky s přestávkou.

V Paříži jsme poznali nejdůležitější památky: muzea, chrámy, kaple apod. Okouzlil mě monumentální chrám Notre Dame, o kterém jsem slyšel v hodinách literatury, královský Louvre a nezapomenutelná Mona Lisa. A co teprve Versailles s královskými zahradami. Poznali jsme také moderní část Paříže. Ta také patří k velkým zážitkům. Zaujal mě taky Montmartre s umělci, kavárničkami, obdivoval jsem klid a pohodu obyvatel Paříže. Při výstupu na Sacré-Coeur jsem si vybavil hodiny hudebky a známou píseň, Moulin Rouge mi připomněl stejnojmenný film s Nicol Kidman. Procházka po Champs-Élysées mně připomněla dojezdy cyklistické Tour de France. Nesmím opomenout projížďku po Seině, kde jsme měli všechny památky, včetně osvícené a blikající Eiffelovy, věže jak na dlani. A ještě něco bylo úžasné! Fandili jsme brněnské Kometě, která hrála se Spartou rozhodující utkání o postup do finále extraligy.

Velké štěstí jsme měli v tom, že bylo krásné počasí, obyvatelé Francie zrovna nestávkovali a dopravní kolony nebyly až tak velké. Smůla se nám však nevyhnula, protože většina památek, včetně Eiffelovky se rekonstruovala nebo opravovala. Díky maskování nebo minimalizování postupných úprav nás to nijak neomezovalo.

Co bylo horší, bylo ubytování. Nocleh v hotelu F1 však sloužil pouze na přespání a k tomu nebyl potřeba pětihvězdičkový hotel.

Na pobyt v Paříži i na celý zájezd budu rád a dlouho vzpomínat. V paměti mi zůstanou místa, která jsme navštívili. Připomínat Paříž mi budou také fotografie a suvenýry, které jsem si přivezl.

Jakub Woletz, žák IX. B

Novinka je zařazena v kategoriích: